H. Üstügen H. Üstügen

H. Üstügen

PROFESÖR DOKTOR CAN ÖBEK'E ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Ben 1944 doğumluyum.64 yaşıma kadar hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşmadım.Eylül 2008 de idrarımdan kan gelmesi üzerine gittiğim hastanede çekilen ültrosonda mesane cidarına yakın,sol üreter hizasında 2x4 ebadında bir kütle tesbit edildi.Üroloji uzmanı bir Doç.Dr.ertesi gün sistoskopi yaptı ve durumun kritik olduğunu,derhal ameliyatla tümörün alınması gerektiğini ve alınacak patolojik rapordan sonra karar vereceğini söyledi.

Sistoskopiden beş gün sonra 17 eylülde ameliyat oldum,tümör alındı.Ancak patoloji raporu iyi değildi.Tümörün oldukça saldırgan bir kanser türü olduğu ve mesanemin derhal alınması gerektiği bana söylendi.

Büyük bir moral bozukluğu içinde,kızımın gayretleri ile gittiğimiz üç profesörde mesanemin alınması gerektiğini söyledi.

Kasım ayının ilk günlerinde yine kızımın gayretleri ile ve onun aldığı referans üzerine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi üroloji servisinden Doç.Dr.Can ÖBEK beyi görmek üzere hastaneye gittik.Kendisi geç vakit uzun süreli bir ameliyattan çıktı ve yorgunluğu halinden belli oluyordu.Odasına geçmeden karşıladık ve durumu anlattık.Randevumuz olmamasına rağmen bizi odasına aldı,kendisine verdiğimiz evrakları ve ameliyat CD sini sabırla inceledikten sonra bana dönerek;

"Haluk bey.Her ne kadar mesanenizin alınması hususunda değerli hocalar tarafından kanaat yürütüldü isede ben bir insan uzvunun bütün denemeler yapıldıktan sonra başka çare kalmamışsa alınmasını düşünen bir tabipim.Eğer benimle yürüyecekseniz sizi yarın hastaneye yatırıp bir tur ameliyatı yapacağım.Mesanenin bütün çeperlerini inceleyip ona göre kararımı vereceğim.Bu arada mesanenizin alınması içinde hazırlıklar yapılacak.Zira bu ameliyat ürolojinin en zor ameliyatlarından biri olup süresi normal şartlarda 8 ila 10 saattir " dedi.

Bu sözlerinden sonra kendime bir güven duygusu geldi.Hocaya o birkaç cümlelik ifadesinden dolayı öylesine inandımki bir anda huzura kavuştum.Ben askerim.Karşımdaki insanı birkaç cümlesiyle değerlendirme yeteneğimiz meslekten geliyor.Zira binlerce vatan evladıyla haşır-neşir olduk,her türlüsünü gördük.Kendisine "Hocam Allahın izniyle sonuna kadar seninle yürüyeceğim"cevabını verdim.

7 Kasımda hastaneye yattım ve tur ameliyatımı Can bey yaptı.Alınan materyaller patolojiye gönderildi.8 kasımda patoloji raporunun neticesini beklemek üzere taburcu oldum.

19 kasımda karar patoloji raporuna bağlı olmasına rağmen henüz rapor çıkmadan hastaneye yatırıldım,21 kasım için ameliyathane ve yoğun bakım ayarlandı,kan tedariki yapıldı.Bunların hepsiyle Can bey bizzat ilgilendi.20 kasım akşamı saat 21.00 sularında nöbetçi asistan tarafından alınan patoloji raporunda mesane nin diğer cidarlarının iyi olduğu görüldü.Asistan Can beye telefonla durumu bildirdi zira raporu bildirmesi için asistana talimat vermiş.Yine Can beyin talimatı ile acilen ültrasona girdim ve onun neticeside iyi çıktı.Asistan durumu Can beye bidirdiğinde aldığım cevap şöyle idi;"Ameliyat iptal edildi.Haluk bey bu akşam hastanede kalsın,yarın taburcu ederiz.İlaçla tedaviye başlayacağız."Bu haberi aldığımda sevinçten asistana sarılarak öptüm.Öyle ya mesanem yerinde kalacaktı...

21 kasım öğleden sonra taburcu oldum.BCG tedavisine başlandı.3 ayda bir BCG uygulaması yapıldı.İlk iki periyotta 3 ay,daha sonraki periyotlarda 6 ayda bir sistoskopi yapıldı.Sistoskopilerimi bizzat Can bey yaptı ve her seferinde narkozun etkisinden çıktıktan sora yanıma gelerek beni bilgilendirdi.Sistoskopilerde birkaç kez küçük parçalar çıktıysada genelde Bir şey görüimedi ve sadece yıkama suyu patolojiye gönderidi.

Herşey yolunda giderken Ocak 2013 te yapılan sistoskopinin patalojik raporu beni tarif edilmez bir hüsrana uğratt.Tam 4.5 yıl sonra kanser saldırmış,epitel dokuyu delerek kasdokuya geçmişti.En dışta bulunan yağ dokuya geçtiği takdirde diğer organlarıma kolayca atlayabilecekti.

Neticeyi aldıktan sonra Can bey mesanenin alınmasına karar verdi.Ben ve ailem başka hocalara danışmadan Can beyin kararına uyduk.Şubat 2012 de bizzat Can beyin yaptığı 8 saatlik bir ameliyat neticesinde mesanem alındı.Ameliyat sonrası teklif edilen psikolojik tedaviyi kabul etmadim.

Belki bu ameliyata gerek kalmadan normal hayatıma devam edebilirdim ama Can beyin benden istediği tek perhizi yapamamış ve onun ikazlarına ve açıklamalarına rağmen sigarayı bırakamamıştım.

Bana teklif edilen iki seçenekten birini yani dışarıdan torba takılmasını kabul ettim.Diğer seçenek ise kalın bağırsaktan mesane yapılması idi.

Torba takılalı 3 yıl bitmek üzere.2 ay kadar bazı uygulama sıkıntılarım olduysada normal hayatıma devam edebiliyorum.Ava,kayağa gidiuor,denize giriyorum.Tabii 6 ayda bir kontrollerim Can bey tarafından yapılıyor.Herşey yolunda gidiyor.

Protez masraflarım devlet tarafından karşılanıyor.Şunuda belirtmek isterim ki büyük ameliyatta aldığım ameliyat malzemeleri dışında hiçbir masrafım olmadı.

7 yıllık süreçte 2 yıl ara ile iki defa idrar yolu enfeksiyonuna yakalandım.her ikisinde 14 er gün beni hastanede yatırıp tedavi etti.3 günde bir alınan kan ve idrar tahlillerimi bizzat odama gelerek kontrol etti,Oysa ilaçlarımı yazıp "buları al evinde tedavini ol"diyebilirdi.

Netice olarak; Can beyi; diyaloğu,ilgisi,bilgi ve becerisi ile hastaları üzerinde büyük bir moral üstünlüğü sağlayan,onlara yaşama arzusu veren bir tabip olarak görüyorum.Allah o ve onun gibi tabipleri başımızdan eksik etmesin.

Buradan kendisine,ekibine ve ailesine sağlık ve esenlikler diliyor,şükranlarımı sunuyorum

H.ÜSTÜGEN


DİĞER YORUMLAR
Genç yaşta ameliyat olan, 6 yıldır yaşam kalitesi mükemmel erkek hasta Genç yaşta ameliyat olan, 6 yıldır yaşam kalitesi mükemmel erkek hasta
Genç yaşta ameliyat olan, 6 yıldır yaşam kalitesi mükemmel erkek hasta

MERHABA, 2009 yılı mart ayında idrarımdan kan g...

devamını oku
A.D A.D
A.D

2011 Aralık ayında bir gece lavaboya çıktığımda, i...

devamını oku
C.TÜRKGÜCÜ C.TÜRKGÜCÜ
C.TÜRKGÜCÜ

Kasa geçmiş mesane kanseri tanısı konulduktan sonr...

devamını oku
İ.Aşık İ.Aşık
İ.Aşık

Ismail Aşık: Kasım /2014 te mesane kanseri olduğum...

devamını oku