Mimlan Sağırosmanoğlu / Robotik prostat ameliyatı Mimlan Sağırosmanoğlu / Robotik prostat ameliyatı

Mimlan Sağırosmanoğlu / Robotik prostat ameliyatı

50 yaşımdan beri hemen hemen her yıl emekli asker olmam nedeniyle genellikle askeri hastanelerde sağlık kontrolumu yaptırmaktayım.

2008 yılından itibaren "PSA" hariç diğer verilerde bir anormallik olmadı.28.02.2008 tarihinde yapılan tahlilde PSA:5.81 ng/MLçıktı. 14.03.2008 tarihinde Haydarpaşa GATA'da yapılan biyopsi neticesinde 6 adet prostat dokusunda olumsuz bir durumla karşılaşılmadı.

01.02.2010 tarihinde PSA:8.03 ng/ML çıktı. 08.03.2010 tarihinde aynı hastanede 12 yerden alınarak yapılan biyopsineticesinde yine olumsuz bir durumla karşılaşılmadı.

14.12.2012 tarihinde TPSA:14.14 ng/ml çıktı. 02.01.2013 tarihinde 18 yerden alınarak yapılan biyopsi neticesinde Gleason skoru :3+3=6/10 olan iki dokuda 1 mm uzunluğunda "Tümor"  tespit edildi. Bu nedenle GATA şubat -2013 ayı içerisinde ameliyat olmam için gün verdi.

Emekli hemşire olan eşim "ben seni hemen ameliyat ettirmem" dedi.Görev yaptığı hastaneden bir öğretim üyesine gittik, muayene etti,acil bir durum görmedi ve bazı tetkikler verdi. Bu nedenle 03.01.2013 tarihinde İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde yaptırdığım Tüm Vücut Kemik Sintigrafisinde ve aynı tarihte "OSMANOĞLU hastanesinde" yaptırdığım Tüm Batın Aksial BT,incelemesinde kayda değer önemli bir bulguya raslanmadı.

01.04.2013 tarihinden itibaren bir öğretim üyesinin hastası oldum. Hoca 3 ayda bir PSA'mı isteyerek takibe aldı. Bu arada kendisi beni MR çekimi için gönderdi. Burada 25.10.2013 tarihinde yapılan Dinamik Kontrastlı Prostat Ağırlıklı Pelvis Mr İncelemesi ve Difuzyon Mr İncelemeleri'nde Prostat gladında kontur sinyal yapısı veya kontrast tutuşum dinamiği ile spesifik patolojik odak lehinde yorumlanabilecek bulguya rastlanmadı. Daha sonra PSMA incelemesi için İ:Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gönderdi.09.12.2014 tarihinde yapılan Ga68 PSMA PET/BT labaratuvar incelemesinde "Prostat loğu bazisine uyumlu nüks hastalık lehine değerlendirilen artmış aktivite tutulumu izlenmiştir.' denen rapor cıktı. Hoca PSMA (PET) neticesine göre artık tedavi sürecine başlamlıyız dedi. Alternatif olarak ;

1- biyopsi

2-Radyoterapi veya

3-Ameliyatı öngördü.

Ocak 2015 ayında İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji AnaBilim dalına müracaat ettim.

Burada Prof. Dr. Can Öbek Hoca'nın hastası oldum. Kendisine geçirdiği safahati anlattım. Can Hocam beni tekrar MR çekimi için sevk etti. Burada; 27.01.2015 tarihli "Dinamik Kontrastlı Prostat Ağırlıklı Pelvis MR İncelemesi" Neticesinde klinik bulgularla birlikte değerlendirilmesi ön görüldü. Can Hocam gerek MR diskinin tetkiki ve gerekse yaptığı muayene neticesinde bize radyoterapi veya ameliyat teklifinde bulundu. Eşimle birlikte kendisinden üç gün süre istedik. Neticede ameliyat olmaya karar verdik.

Maslak Acıbadem hastanesinde Can Hoca tarafından "ROBOTİK RADİKAL PROSTATEKTOMİ" operasyonu geçirdim. Ameliyat sonrası en ufak ağrım ve sızım olmadı. Hastanede  operasyon sonrası bakım mükemmeldi. Operasyon sonrası takılan sonda 6 gün sonra çıkarıldı.

Aynı gün birer saat aralıklı üç kez idrar kontrolü yapıldı ve temiz çıktı. Sonda alındığı gün üç adet ped kullandım. Ertesi günden (7. Gün)itibaren takriben bir ay sürekli ve tedbir amaçlı tek ped kullandım. idrar kaçırma diye bir şey kesinlikle olmadı, hala aynı şekilde devam etmekte.

Operasyon sonrası önerilen tavsiyelere harfiyyen uydum. 10 gün süreyle antiembolik çorabı ayağımdan çıkarmadım. Üç hafta sonra araç kullanmaya başladım. iki hafta idrarımın başında ve sonunda birkaç damla kan geldi. Kabız kalmamaya özen gösterdim. 1,5 ay 5 kg üzeri ağır yük taşımadım ve karın kaslarını zorlayıcı egzersilerden uzak durdum. bir müddet günde 500-600 kez Kegel egzersizi yaptım. Zaman zaman düzenli yürümekteyim.

Operasyon sonrası muayyen aralıklarla bazı kontrollerin yapılması önerildi.

04.03.2015 tarihinde labaratuvar testleri yapıldı ve anormal bulguya rastlanmadı.

 

Cinsel Fonksiyonların normale dönmesi için operasyonun 3. haftasından itibaren  iki ay süre ile günde bir adet CIALIS ilacı kullanmam önerildi. Kullandım. Fakat bu sürede bir faydasını göremedim.

11.11.2015 tarihinden beri yani operasyondan 8 ay 20 gün sonra hayat standardım normale dönmeye başlamıştır. Hergün olmamak gerektiğinde aynı ilacı kullanmaktayım.

Netice olarak operasyonla ilgili hiçbir pişmanlık duymadım. Can Hocama beni bu sıkıntıdan kurtardığı için minettarım. Şu anda bu derdi kafamdan atmış bulunmaktayım.Dışarı çıkmamda en ufak bir sıkıntı yok.

Arz Ederim.

25 aralık 2015

Mimlan SAĞIROSMANOĞLU

DİĞER YORUMLAR
R.CAMPOS R.CAMPOS
R.CAMPOS

Ricardo Campos saglık raporu: - Eylul 2013 sene...

devamını oku
S. Yılmaz; 150 PSA ile tedaviye başlayan hasta, 6. Yılında ilaçsız ve hastalıksız S. Yılmaz; 150 PSA ile tedaviye başlayan hasta, 6. Yılında ilaçsız ve hastalıksız
S. Yılmaz; 150 PSA ile tedaviye başlayan hasta, 6. Yılında ilaçsız ve hastalıksız

Ben Salih Yılmaz. 2010 yılında idrar yapmakta zorl...

devamını oku
ORAL ORAL
ORAL

Sevginin Ve Pozitif Enerjiye Sahip Olmanın En Etki...

devamını oku
M.TANRIÖVER M.TANRIÖVER
M.TANRIÖVER

2008 yılında sık idrara çıkma şikayetimden dolayı,...

devamını oku