M. Usta; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta M. Usta; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta

M. Usta; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta

Yirmili yaşlarımdan itibaren böbreklerimin taş yaptığını anladım. Zaman zaman taş düşürmekteydim. 1997 senesinde idrarımdan kan gelmesiyle beraber hemen ilaçlı film çektirdim. Sağ böbreğimde bir çok taş olduğu ve neredeyse böbreğimin içinin tamamen taşla kaplanmış olduğu görüldü. Neyse ki böbreğimin çalışmasında herhangi bir sorun yoktu. Şanslıydım çünkü bir arkadaşımın abisi olan Sayın Prof. Dr. Remzi Sağlam Ankara’dan gelerek 1998 senesinde yaptığı bir operasyonla böbreğimi kurtardı.

Bu operasyondan sonra her sene kontrol amaçlı ultrason çektirmeye başladım. 2007 senesinde sağ böbreğimde yeniden taş oluşumları sebebiyle İstanbul Haseki Hastanesi’nde laparoskopik yöntemle ameliyat oldum.

Bu operasyonun akabinde ultrason ve idrar tahlil kontrollerini Yalova Devlet Hastanesi’nde 6 ayda bir yaptırmaya başladım. 2013 senesi Eylül ayı sonlarında yine mutad bir ultrason kontrolünde sol böbreğimde bir kitle olduğu görüldü ve kesin tanı için ileri tetkiklerin yapılması gerektiği söylendi. İlaçlı tomografi çekildi. Neticede kitlenin kanser olduğu ve acil müdahale yapılması gerektiği söylendi.

Böbreğimdeki kitlenin kanser olduğu anlaşılınca paniğe kapılmadım. Günümüz tıbbının çok ileride olduğunu ve iyi bir operasyon ile iyileşebileceğimi düşündüm.

Çocuklarım hemen İstanbul’da rahatsızlığımla ilgili ehil bir hekim araştırmaya başladılar. Bir iki hekime gittik ancak tümörün standart üstü olduğunu ve böbreğin total olarak alınması gerektiğini söylediler. Ancak sağ böbreğimin daha önceki taş operasyonları yüzünden çok sağlıklı olmaması, diyabet hastası olmam ve daha önce geçirdiğim kalp spazmını da göz önünde bulundurarak başka hekim arayışlarına geçtik. En sonunda Sayın Prof.  Dr. Can Öbek Hoca’yla görüştük. Kendisi böbreğim alındığında kalan tek böbrekle birkaç yıl içerisinde kalp rahatsızlığımda belirgin kötüleşme olabileceği kaygısıyla önceliğinin böbreğimi kurtarmak olduğunu ve bunun için elinden geleni  yapacağını belirtti. Bundan da önemlisi daha ilk görüşmemde güven vererek önümdeki süreçle ilgili bir çok soru işaretine ışık                        tutmuş oldu. Can Bey bana o kadar güven verdiki, ameliyattan bir gün önce beni görmeye geldiğinde, hocam yarın sabah ameliyata girmeden önce sizi görürsem çok memnun olurum dedim. O da ameliyat sabahı beni ziyaret etti. Bu benim için ameliyata girerken büyük moral oldu.

Nitekim Can Bey, 14 Kasım 2013 tarihinde başarılı bir operasyonla  sol böbreğimdeki tümörü aldı ve parsiyel bir operasyonla böbreğimi kurtardı. Hem ameliyat öncesi hem de sonrasında Can Bey’in ilgisi ve her konuda benim anlayabileceğim şekilde beni bilgilendirmesi çok tatmin ediciydi. Şu anda çok şükür iyiyim. Altı ayda bir Can Bey’e kontrole gidiyorum. Üç ayda bir de düzenli olarak  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi taş kırma ünitesinden Nejat Bey’e gidiyorum. Son yapılan ultrason tetkikim esnasında doktor bey ameliyatı yapan hekimin operasyonu  çok iyi yapmış olduğunu ve böbreğe hiçbir zarar verilmemiş olduğunu belirtti.

İlgili tüm hekimlere teşekkürü bir borç bilirim.


Mehmet USTA

28/04/1947

DİĞER YORUMLAR
M. Üstek; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta M. Üstek; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta
M. Üstek; böbreğindeki tümörü temizlenen hasta

Hastalıkların sadece ilaçlarla tedavi edilemeyeceğ...

devamını oku
K. Şahin; Kalbin içine uzanan tümörlü hasta K. Şahin; Kalbin içine uzanan tümörlü hasta
K. Şahin; Kalbin içine uzanan tümörlü hasta

Herkesin temel isteği, sağlıklı ve kaliteli bir ya...

devamını oku
S.K S.K
S.K

Adım Semire Kerimoğlu ameliyatı olduğumda 45 yaşım...

devamını oku
Y. G., 79 yaşında ve ilk teşhiste metastazı olan hast Y. G., 79 yaşında ve ilk teşhiste metastazı olan hast
Y. G., 79 yaşında ve ilk teşhiste metastazı olan hast

Prof.Dr.Yener Göker (79) 10.01.2013 tarihinde öks...

devamını oku