M.M. Kaya; kemoterapi almış bir tıp öğrencis M.M. Kaya; kemoterapi almış bir tıp öğrencis

M.M. Kaya; kemoterapi almış bir tıp öğrencis

TESTİS KANSERİ SÜRECİM

2011’in Aralık ayıydı. Yeni eve taşınmışız, okuldan arkadaşlarım gelmiş, ders çalışıyoruz. 5.sınıftayım, öğrenim dönemi boyunca küçük stajlar var, hangisinin sınavı hatırlamıyorum. Tuvalete gitme ihtiyacı duydum; işerken bir farklılık hissettim. Sağ testisim belirgin bir şekilde sertti ve büyümüştü. Etraflıca muayene ettim kendimi, ağrı hissetmiyorum, ateşim yok, tatsız düşünceler belirdi aklımda hemen. Ürolojiyi 2 kere almıştım, poliklinikte denk gelmedim ama testiste ağrının-ateşin eşlik etmediği sertlik ve büyümenin muhtemelen testis kanseri olduğu bilgisine haizdim.
Arkadaşlarımın yanına gittim şakasını yaptım; sanırım kanserim, dedim. Beraber güldük, çay içtik, ders çalıştık.
O an şöyle düşüncelerin belirdiğini hatırlıyorum bende: Belki ateşim çıkar… Bekleyeyim testisim küçülür belki… Muhtemelen yarın her şey normale döner…
Her gün polikliniklerin oralarda dolanmama rağmen ürolojiye gitmedim, öteledim. Cuma akşamı bir arkadaşımın işi için (tıp öğrencilerinin çok başına gelir, randevu almayan bir yakininiz için polikliniğin son dakikalarında hastanedeki hekimlere rica etmek durumunda kalırsınız) üroloji polikliniğinin etrafında geziyordum. Gireyim artik dedim kendi kendime, çaldım kapıyı,üroloji asistanlarından Sinan Abi içerde, hasta yok. Stajı vereli 1 ay olmuş,hatırlıyor beni Sinan Abi, "Oğlum siz de hepiniz stajdan sonra bi uğrayıp muayene oluyorsunuz ha" dedi gülerek. "Geç bakayım" dedi. Muayene edince haberlerin kötü olduğunu söyledi, radyolojiyi aradi durumu anlatti ve skrotal usg icin radyolojiye indim.
Radyolojiden testis ca öntanisiyla tekrar servise çıktım. Nöbetçi üroloji hekimleri beni bekliyordu, Murat abi "İstersen hemen alalım ameliyata" dedi. Tedaviyi hatırlıyordum. Ama ameliyat gözüme o kadar kolay gelmedi, pazartesi icin rica ettim, kabul ettiler.
Kız arkadaşımı aradim, ailemi aradim haber verdim. Ben testis kanserinin ne oldugunu, tedavisinin cok basarili olduğunu biliyordum. Onlar benim gibi karşılayamadılar tabii,icerisinde kanser geciyordu,ne kadar sevimli olabilirdi ki? Kiz arkadasim ile beraber yasiyorduk, ailem yanimiza geldi, onlara da durumu anlattim.
Haftasonu tomografileri ve diger kan tetkiklerini tamamladik ve pazartesi sabah hastaneye gittim. Metastaz yoktu. Can Hoca ve Çetin Abi ile görüştüm, ameliyatı bir de  onlardan dinledim. Korktuğum şey RPLND ( karın içerisindeki lenf nodlarinin cikarilmasi) ameliyatıydı, bunun gerekliliğinin olmadığını, “Sağ Radikal Orsiektomi” yapilacagini anlattilar. Sağ testisim sağ kasığımdan yapılacak bir yarıkla alınacak ve o yarık çevresindeki lenf nodlari da çıkarılacaktı. Aileme de bu durumu anlattim. Ameliyat öncesi sperm bankasina sperm vermemin gerektigi konusunda Cuma günü bilgilendirilmiştim. Spermi verdim ve ameliyata alındım.
Uyandığımda biraz ağrı hissettim,3-4 gün yürürken sağ yanımda sızı oldu. Dikişler alındıktan sonra tamamen rahatladım.
Can Hoca tomografi ve patoloji sonucumu değerlendirdi, kemoterapi almama şimdilik gerek olmadığını ,takip edilebileceğimi,süreç içerisinde değerlerimde sıkıntı olursa kemoterapi alacağımı söyledi.
Ne yazık ki ilk kontrolden sonra,2. kontrolde değerlerimde yükselme oldu. Can Hoca kemoterapi almam gerektiğini ,medikal onkoloji ile beraber yürüyecek bir surec olacağını, BEP tedavisini 3 kür göreceğimi söyledi ve beni Cerrahpaşa medikal onkolojiden Hande Hocaya yönlendirdi. Hande Hoca doz hesaplarını ve muayenemi yaptıktan sonra 1 hafta içerisinde kemoterapiye başladım.
Açıkçası kemoterapi safhasının bu kadar sıkıntılı olabileceğini ben de beklemiyordum. Testis Ca tedavisi cok etkili olan, tedavi protokolü oturmuş ve tam iyileşme ihtimalinin %95'e yakin olduğu bir hastalik fakat,ne yazık ki tedavi süreci biraz zahmetli.
Yanlış hatırlamıyorsam tedavi başladıktan sonra 1. haftada saçımı kestirdim,belime kadardı saçlarım,o biraz moralimi bozdu. Yavaş yavaş bütün kıllarım döküldü,beni en çok rahatsız eden kirpiklerimin dökülmesi oldu çünkü sürekli gözüme birseyler kaçıyordu,kirpiklerin konforlu bir yaşam için bu kadar önemli oldugu aklıma gelmezdi.
1 hafta uzun tedavi,takip eden 2 sali gunü de 1 er gun kisa tedavi seklinde tedaviye gittim. Kisa tedaviler cok sıkıntılı degildi fakat uzun tedaviler 7 saat sürüyordu ve ilaçla beraber cok fazla sıvı veriliyordu. O kadar güçlü mide bulantısı ilaclari kullanmama ragmen cok fazla midem bulaniyordu ve dayanilmaz bir halsizlik eşlik ediyordu. Arkadaşlarım aradığında ya da mesaj attiginda yattigim yerden telefonuma dokunamadığımı hatırlıyorum.
3 kür sonunda testlerim istendi ve iyilestigim söylendi. Ilk sene daha sık olmak uzere gittikçe azalan bir sıklıkla tetkiklerimi yaptırdım ve kontrole gittim. Şu an 4. senemdeyim ve gayet sağlıklıyim.
Bunu aklinda sorular kalan olmuş olabilir diye yazıyorum,sperm sayımda ameliyattan sonra bir düşüklük olmadi ama kemoterapiden sonra bir düşüş oldu. Ne kadar düşerse düşsün sperm bankasina ameliyattan önce sperm verdiğiniz zaman rahat olabilirsiniz.
Askerlikten muaf belgesi aldim,mezun oldum. Büyükadada 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde çalışmaya başladım. Bu yaz o donemde beraber olduğum kız arkadasimla evlendik. Mutluyuz...
Testis kanseri rahatsızlığına yakalananlar icin yasadıklarımı anlatmamı istedi Can Hoca benden, sadece medikal yönüyle degil,bir bütün olarak yasananlarla-anılarla hastalara bu sekilde bir perspektif sunma fikrini ortaya attigi icin kendisine cok tesekkur ediyorum.
Tekrardan bana bu surecte yardimci olan Can Hocaya,Hande Hocaya,Çetin Abiye ve bütün Cerrahpaşa üroloji  asistanlarina, Cerrahpasa medikal onkoloji hemsirelerine, esime,aileme, dostlarima teşekkür ederim. Sağ olun.

MUSTAFA MESUT KAYA

DİĞER YORUMLAR
A. Koçdağ; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta A. Koçdağ; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta
A. Koçdağ; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta

Merhaba ben Ayhan Koçdağ; hastalığımdan kısaca bah...

devamını oku
Yunus; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta Yunus; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta
Yunus; batın arkasında metastaz kitlesi ameliyatla çıkarılan hasta

Herkese merhaba (06.12.1988) doğumluyum elektronik...

devamını oku