Rıza Orhan Korateş Rıza Orhan Korateş

Rıza Orhan Korateş

On yıl kadar önce bir sabah idrarımı yaparken idrarımın kırmızı renkte olduğunu gördüm. İdrarıma dikkat etmeye başladım. Bazen normal renkte bazen anormal renkte değildi. Önce önemsemedim ama bir sabah kan işemeye başlayınca işin ciddi olduğunu kavradım ve doktora gittim.

Özel muayehanede yapılan ultrason da mesanede bir tümor olduğu görüldü. hemen ertesi gün hastanede sistoskopi yapıldı.. Tek olan tümorun kanser olduğu söylendi. Yaşamım alt üst oldu. Sıfır moral haliyle derhal İstanbul'a dönerek doktor tavsiyesi ile hizmet hastanesinde ameliyat oldum. Tümor  temizlendi. İki gün hastanede yattım. Ameliyatta alınan örnek tahlile gönderildi. Sonuçta birinci tip habis tümor olduğu anlaşıldı. Verilen BSG aşı kemoterapisi ile epey zorlandım. Beş doz verilen uygulamayı doktorların uyarıları ile ancak üç doz uygulayabildik çünkü aşırı kanama yaptı. Kemoterapiyi kesince kanama durdu. Normal yaşamımda bozuldu; sık sık tuvalate gitme zorunluluğu ,sıkışma durumunda bir nevi sancılar çekme kişiyi evden çıkmaz durumuna getiriyor.

Önceleri sistoskopi muayeneleri üç ay , altı ay ve sonrası bir yıl ara ile devam etti. dört yılım temiz geçti. sonra tekrarladı. Fethiye'de yine ameliyat oldum,galiba başarılı değildi. İstanbul'a dönerek Prof. Dr. Can ÖBEK kontrolünde Cerrahpaşa da ameliyat oldum. Ameliyat sonrası hocanın farklı tedavi yöntemi ile rahat bir düzene girdim. Altı ay öne son sistoskopim temizdi.,Nisan sonu bir yıl sonrası Prof. Dr. Can Öbek kontrolüne gideceğim. Anladığım kadarıyla bu mesane kanseri beni öldürmeyecek ,tekrar tekrar edecek ama devamlı kontrol altında olmam bir zorunluluk. şimdi oldukça iyiyim ama gece gündüz iki veya üç saatte bir tuvalete gitmek bir alışkanlık oldu.

 

DİĞER YORUMLAR
Ta düşük grade hastalığı olan bir hasta Ta düşük grade hastalığı olan bir hasta
Ta düşük grade hastalığı olan bir hasta

2010 yılında idrarımı yaparken hafif bir yanma old...

devamını oku
36 yaş erkek, mesanesindeki tümörün endoskpik olarak kazındığı, daha sonar mesane içine ilaç (Mitomycin C) alan ve daha sonraki kontrollerde nüksü olmayan bir hasta: 36 yaş erkek, mesanesindeki tümörün endoskpik olarak kazındığı, daha sonar mesane içine ilaç (Mitomycin C) alan ve daha sonraki kontrollerde nüksü olmayan bir hasta:
36 yaş erkek, mesanesindeki tümörün endoskpik olarak kazındığı, daha sonar mesane içine ilaç (Mitomycin C) alan ve daha sonraki kontrollerde nüksü olmayan bir hasta:

Mesanesindeki tümörün endoskpik olarak kazındığı, ...

devamını oku
Ü. Can, Bayan, Ta düşük grade Ü. Can, Bayan, Ta düşük grade
Ü. Can, Bayan, Ta düşük grade

Değerli Hocamız Can Öbek'i, uzun süren bir araştır...

devamını oku
Ta, düşük dereceli tümörlü erkek hasta Ta, düşük dereceli tümörlü erkek hasta
Ta, düşük dereceli tümörlü erkek hasta

Prostat Hastalığı İle İlgili Belirli Hastanelere B...

devamını oku