MART AYI BÖBREK KANSERİ FARKINDALIK AYI

MART AYI BÖBREK KANSERİ FARKINDALIK AYI
Tarih: 31.05.2017


MART AYI BÖBREK KANSERİ FARKINDALIK AYI

Sigara, yüksek tansiyon ve obezitenin böbrek kanserine yol açan en önemli 3 faktör olduğunu biliyor muydunuz?


Böbrek kanseri (böbrek hücreli kanser) , böbrek dokusundan kaynaklanan habis bir tümördür.

Böbrek kanseri tüm kanserler içinde %2-3 oranında görülür ve sıklığı batı ülkelerinde daha fazladır.
Son 20 yılda hastalığın sıklığında artış gözlenmiştir ve bu yükselişin sebebi tam olarak bilinememektedir. Hastalığa bağlı ölüm oranı da, tedavideki tüm yeniliklere ve gelişmelere rağmen, artmaya devam etmektedir.
Hastalık erkelerde kadınlara göre biraz daha sık gözlenir (oran 1,5 : 1 ), Hastalığın sıklık olarak zirve yaptığı yaş aralığı en 60-70 yaştır; ancak daha genç ve daha yaşlılarda da görülmektedir. Çocukluk çağı böbrek kanserleri genellikle farklı hücrelerden kaynak alır ve burada anlatılanlardan farklı bir yaklaşımı gerektirir.
Böbrek kanserine yol açtığı saptanmış üç çevresel faktör sigara tüketimi, obezite ve yüksek tansiyondur. Birinci dereceden yakınında böbrek kanseri saptanması da, kişi için bir risk faktörüdür.
Böbrek kanserinden korunmak için yapılabilecekler sigara kullanmamak ve obez olmamaya gayret etmektir.
Böbrek kanserleri genellikle evresi ilerlediği dönemlerde bulgu verir. İdrarda kanama, bel bölgesinde ağrı ve/veya şişlik bu hastalığın belirtileri olabilir.
Günümüzde böbrek kanserleinin yarısından fazlasının teşhis edilme yöntemi, başka nedenlerle gerçekleştirilen radyolojik görüntülemelerde (US, tomografi veya MR) tesadüfen saptanmasıdır. Tesadüfen saptanan tümörler genellikle daha erken evrededir ve tedavi edilmesi daha kolaydır. Böbrek kanserleri bazen vücutta sistemik bazı bulgulara da yol açabilir (paraneoplastik sendrom). Yüksek tansiyon, kilo kaybı, ateş, kansızlık veya kan sayımında yükseklik, kan kalsiyum seviyesi yükselmesi bunlardan bazılarıdır.

Böbrekte saptanan kitlelerin hepsi kanser değildir, ancak günümüzdeki radyolojik görüntüleme yöntemleri ile de genellikle hangisinin iyi huylu, hangisinin kötü huylu olduğunun ayırımını yapabilmek mümkün olmamaktadır. Kitlenin çapı küçüldükçe, iyi huylu olma olasılığı artar ve < 4 cm. kitlelerde bu oran ortalama %30 kadardır.

Teşhiste en çok kontrastlı bilgisayarlı tomografi kullanılır; bazen MR da çekilmesi gerekebilir. Genel anlamda böbrekte kitle varlığında biyopsi standart bir uygulama değildir; ancak kişisel bazda ve özel durumlarda yapılması gerekebilir.

Böbrek kanserinde temel tedavi cerrahidir. Mümkün olan tüm durumlarda kitlenin çıkartılıp, sağlam böbrek dokusunun korunması esastır ve hastanın uzun vadede kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. Bu ameliyat günümüzde robot yardımlı ve kapalı yöntemle güvenle gerçekleştirilebilmektedir. Robotik cerrahi sonrası hastanın iyileşme süreci çok daha hızlı ve kolay olmakta, günlük aktivitesine hızla dönebilmektedir. Kitlenin büyük olduğu ve sadece kitlenin çıkartılmasının mümkün olamadığı durumlarda, hastalıklı böbreğin tamamı çıkartılır. Kişi tek sağlam böbrekle her türlü fonksiyonunu sürdürebilir. Metastaz varlığında da tedaviye böbrekteki kitlenin ameliyat ile çıkarılması ile başlanır ve hasta daha sonra sistemik bir tedavi almaya başlar. Yaşlı ve/veya genel durumu iyi olmayan kişilerde, 4cm altındaki tümörlerde ameliyat yapmadan belirli aralarla hastalığın seyrini izlemek bir seçenek olabilir.


SON YAZILAR
Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla
Tarih: 31.05.2019
Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla

Mayıs ayı üroloji branşı açısından iki önemli unsur nedeniyle büyük önem taşıyor: 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ve Mesane Kanseri Farkındalık Ayı

devamını oku
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri
Tarih: 15.04.2019
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri

Genç erkeklerin gözden kaçırdığı ama önlem alınmadığı takdirde hayati tehlike taşıyabilecek testis kanseri konusunda az bilinenleri paylaşıyoruz.

devamını oku
Tarama ve Erken Tanı
Tarih: 3.11.2018
Tarama ve Erken Tanı

Prostat kanseri taramasından söz edilirken, hastalığın klinik ve/veya radyolojik olarak herhangi bir bulgu göstermediği sağlıklı erkeklerde, olası bir kanserin erken teşhisi için yapılması önerilen değerlendirme kastedilmektedir.

devamını oku
36. Dünya Endoüroloji Kongresi
Tarih: 1.09.2018
36. Dünya Endoüroloji Kongresi

20 Eylül 2018 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te 36.sı düzenlenen Dünya Endoüroloji Kongresi’nde ana oturumda “Böbrek Tümörlerinde Biyopsi” konusunu ele aldığım bir sunum gerçekleştirdim. Bu alandaki son gelişmeleri, farklı ülkelerden gelen mesle...

devamını oku