Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla

Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla
Tarih: 31.05.2019


Mayıs ayı üroloji branşı açısından iki önemli unsur nedeniyle büyük önem taşıyor. Tüm dünyada oldukça yaygın görülen, bazı batı ülkelerinde tedavi giderleri açısından en pahalı kanser türü olma özelliği taşıyan mesane kanserine dikkat çekmek adına ay boyunca farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Ayrıca 31 Mayıs günü ise Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği Tütünsüz Günü dünya çapında kutlanıyor. Özellikle Türkiye gibi sigara tüketimi fazla ülkelerde tütün ve sigara tüketiminin akciğer kanserine olan etkisi biliniyor. Sigaranın akciğer kanserine olan etkisi %85 oranında olurken, mesane kanserine etkisi ise %50.

Mesane kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesi ve vakaların yarısının sorumlusu tütün ve sigara kullanımıdır. Son yapılan araştırmalarda ülkemizde 17 milyon sigara içicisinin olduğu ortaya konarken, erkekler büyük oranda kadınların önüne geçiyor. Sigara ile alınan kanser yapıcı maddeler böbreklerden süzülüyor ve böylece tüm idrar yollarını olumsuz yönde etkiliyor. İdrar mesane içinde uzun süre kaldığı için, kanser yapıcı etkisini en çok mesanede gösteriyor. Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri oranının içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla olduğu verilerle ortaya konuyor. Ayrıca, tütün kullanan kişilerde hastalık saptandığında, daha ilerlemiş evrede oluyor. Teşhis sonrası içmeye devam etmek, tedavilerden alınan sonuçları olumsuz etkiliyor, hastalığın tekrarlama ve ilerleme olasılığını arttırıyor. Tütün kullanımı süresi ve yoğunluğunun, mesane kanserine yakalanma ile direkt ilişkisi bulunuyor.

Sigarayı bırakanlarda ilk 1-4 yılda mesane kanseri riskinde hızla %40 oranında düşüş olmaktadır. Aktif içiciliğin yanında, pasif içiciliğin de zararlı olduğunu bilmemiz lazım. Ayrıca son zamanlarda popüler olan ve maalesef ergenlik döneminden itibaren gençler arasında çok yaygınlaşan elektronik sigara vb. ürünlerin de mesane kanserine yol açabildiğine dair bilimsel veriler oluşmaktadır. Gençleri bu ürünlerden korumak için seferberlik gerektiğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığı’nın yapığı araştırmalara göre ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türleri içerisinde mesane kanseri dördüncü sırada yer alıyor. Prof. Öbek, mesane kanserinin belirtilerinin, %85 oranında idrarda kanama, %15 oranında ise idrarda yanma-sızı ve sık idrara çıkma olduğunu söylüyor. Orta ve ileri yaşlarda, özellikle de sigara içen kişilerde idrarla kan gelmesi, aksi ispat edilene kadar mesane tümörü olarak düşünülmeli, tetkikler hızla tamamlanarak böyle bir durum varsa ortaya konmalıdır. Sigara dışında özellikle boya sanayisindeki bazı kimyasallar da mesane kanserine yol açabiliyor.

SON YAZILAR
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri
Tarih: 15.04.2019
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri

Genç erkeklerin gözden kaçırdığı ama önlem alınmadığı takdirde hayati tehlike taşıyabilecek testis kanseri konusunda az bilinenleri paylaşıyoruz.

devamını oku
Tarama ve Erken Tanı
Tarih: 3.11.2018
Tarama ve Erken Tanı

Prostat kanseri taramasından söz edilirken, hastalığın klinik ve/veya radyolojik olarak herhangi bir bulgu göstermediği sağlıklı erkeklerde, olası bir kanserin erken teşhisi için yapılması önerilen değerlendirme kastedilmektedir.

devamını oku
36. Dünya Endoüroloji Kongresi
Tarih: 1.09.2018
36. Dünya Endoüroloji Kongresi

20 Eylül 2018 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te 36.sı düzenlenen Dünya Endoüroloji Kongresi’nde ana oturumda “Böbrek Tümörlerinde Biyopsi” konusunu ele aldığım bir sunum gerçekleştirdim. Bu alandaki son gelişmeleri, farklı ülkelerden gelen mesle...

devamını oku
‘Aktif İzlem’ ile prostat kanserli hastalara tedavi değil takip!
Tarih: 23.07.2018
‘Aktif İzlem’ ile prostat kanserli hastalara tedavi değil takip!

Her prostat kanseri teşhisi tedavi gerektirmez: ‘Aktif İzlem’ uygun hastada en iyi seçenek olabilir Prostat kanserli her hastanın tedavi edilmesi gerekmez. Hayatı tehdit etmeyecek ama tarama/erken tanı amaçlı yapılan tetkikler sonucu teşhis edilen...

devamını oku