FOKAL TEDAVİ: PROSTAT KANSERİNDE ORGAN KORUYUCU YAKLAŞIM

FOKAL TEDAVİ: PROSTAT KANSERİNDE ORGAN KORUYUCU YAKLAŞIM
Tarih: 20.03.2018


FOKAL TEDAVİ: PROSTAT KANSERİNDE ORGAN KORUYUCU YAKLAŞIM

 

Prostat kanseri erkelerde en sık saptanan organ kanseridir. Organa sınırlı hastalıkta bugün için iki temel tedavi söz konusudur: Prostatın tamamının ameliyat ile çıkarılması veya prostatın tamamının ışın tedavisi ile tedavi edilmesi. Her iki yöntem de etkili olmakla birlikte, hastada cinsel fonksiyon bozukluğu, idrar kaçırma ve bazı bağırsak ile ilişkili sorunlara yol açabilmektedir.

Prostat kanseri tedavisinde temel amaç hastayı hastalığından arındırmak, ancak bunu yaparken de, kişinin yaşam kalitesine mümkün olduğunca zarar vermemektedir. Bu ideal tedavi arayışındaki en yeni gelişme “Fokal Tedavi” adı verilen yöntemdir. Bu yöntemle prostatın yalnızca hastalıklı bölgesi tedavi edilirken, organın sağlıklı bölgeleri korunur.

Fokal Tedavi’de kanser hücrelerini öldürmek için genellikle ısıdan yararlanılır. Bizim uygulamaya başladığımız HIFU (yüksek yoğunluklu fokal ultrason) yüksek ısı ile kanser hücrelerini imha etmektedir. Tıbbi veriler olarak bakıldığında, HIFU en fazla deneyime sahip olunan fokal tedavi yöntemidir.

Nasıl uygulanıyor?

Tedaviye alınan hastamızın MR görüntüsünde görülerek işaretlenen veya yaptığımız akıllı biyopsi tekniği ile yeri tam olarak belirlenen kanserli bölge, yarı robotik bir teknoloji kullanımı ile imha edilebilmektedir. İşlem 1-2 saat sürmekte ve vücuda herhangi bir kesi yapılmadan gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrası anında görüntüleme yapılarak, istenilen bölgede etkili tedavi gerçekleştiği teyit edilmektedir. Hastanın aynı gün eve gitmesi mümkündür.

Tüm prostat kanserli hastalara uygulanır?

Fokal Tedavi tüm prostat kanseri hastaları için uygun bir yaklaşım değildir. Uygun hastanın seçimi, tekniğin başarısı ile doğru orantılıdır. Burada kanserin saldırganlığı, kaç odakta ve prostatın neresinde yerleşmiş olduğu önemlidir. Daha önce ışın tedavisi almış, ancak prostatta nüks kanseri olan hastalar için de çok etkili bir tedavi yaklaşımıdır. Fokal Tedavi, uygun ve iyi seçilmiş hastalarda uygulandığında, kanser tedavisi açısından sonuçlar gayet yüz güldürücüdür. Yan etkiler açısından bakıldığında da, diğer tüm tedavi yöntemlerine üstündür ve erkeğin yaşam kalitesini maksimum koruyan en güncel tedavi yaklaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fokal Tedavi’nin sunduğu faydalar:

  • Hızlı ve tek seansta uygulama
  • Kesi yapılmadan tedavi
  • Hastaya ait MR görüntüleri ve/veya hastanın akıllı biyopsi bulgularını kullanarak tedavi esnasında füzyon yapma teknolojisi ve tam olarak hedefin tedavi edilmesi
  • İşlem sonlandırılmadan kontrast madde verilerek tedavi etkinliğinin kontrol edilmesi ve istenen etki oluştuktan sonra uygulamanın tamamlanması
  • Otomatik ayarlı güvenlik donanımı

Uygulama aşamalarıSON YAZILAR
Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla
Tarih: 31.05.2019
Dünya Tütünsüz Günü! Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri riski 4 kat daha fazla

Mayıs ayı üroloji branşı açısından iki önemli unsur nedeniyle büyük önem taşıyor: 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ve Mesane Kanseri Farkındalık Ayı

devamını oku
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri
Tarih: 15.04.2019
Bilinirliği az, genç erkeklerde etkisi çok kanser türü: Testis Kanseri

Genç erkeklerin gözden kaçırdığı ama önlem alınmadığı takdirde hayati tehlike taşıyabilecek testis kanseri konusunda az bilinenleri paylaşıyoruz.

devamını oku
Tarama ve Erken Tanı
Tarih: 3.11.2018
Tarama ve Erken Tanı

Prostat kanseri taramasından söz edilirken, hastalığın klinik ve/veya radyolojik olarak herhangi bir bulgu göstermediği sağlıklı erkeklerde, olası bir kanserin erken teşhisi için yapılması önerilen değerlendirme kastedilmektedir.

devamını oku
36. Dünya Endoüroloji Kongresi
Tarih: 1.09.2018
36. Dünya Endoüroloji Kongresi

20 Eylül 2018 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te 36.sı düzenlenen Dünya Endoüroloji Kongresi’nde ana oturumda “Böbrek Tümörlerinde Biyopsi” konusunu ele aldığım bir sunum gerçekleştirdim. Bu alandaki son gelişmeleri, farklı ülkelerden gelen mesle...

devamını oku