Prof. Dr. Can Öbek - Üroloji & Üroonkoloji Uzmanı

Prof. Dr. Can Öbek

Üroloji & Üroonkoloji Uzmanı

Değerli Okurum/Hastam,

Kendimi uzun yıllardır Üroonkoloji’ye gönül vermiş bir hekim ve bilim insanı olarak tanımlayabilirim. Üroonkoloji ürolojik kanserlerle ilgilenen bilim dalıdır. Erkeklerin en sık kanseri olan prostat kanseri, çok yaygın sigara kullanımına bağlı olarak ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biri olan mesane kanseri, son yıllarda giderek artan oranda teşhis edilen böbrek kanserleri ve genç erkeklerin en sık kanseri olan testis kanseri üroonkoloji’nin ilgi alanına girer.

Ürolojik kanserlerin tedavisine olan ilgim henüz asistanlık yıllarımda başlamıştı ve uzmanlık tezimi Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen mesane kanserinde flow sitometrik DNA analizi üzerine yapmıştım. Uzman olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 yıl süreyle son derece saygın bir merkezde Üroonkoloji üst ihtisasımı tamamladım. Yurda döndükten sonra tamamen bu alana odaklanarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda çalışmalarımı ve sağlık hizmetini sürdürdüm. Yıllar içinde ürolojik kanserlerin cerrahi tedavisinde önce laparoskopi ve daha sonraki yıllarda giderek robotik cerrahi çok yaygın kullanım alanı buldu. Bu alanda kendimi geliştirmek üzere tekrar ABD’ye giderek Dünya Endoüroloji Derneği’nin üst ihtisas merkezi olarak tanıdığı sayılı merkezlerden birinde Endoüroloji/Laparoskopi/Robotik Cerrahi konularında 2. bir üst ihtisas yaptım. Özetle 25 yıldır ürolojik kanserler konusunda devamlı en yeniyi, en iyiyi kovalayan, devamlı öğrenen, araştıran, yayın yapan bir bilim insanı; öğrencilerine bilgili, kendilerine, mesleklerine ve hastalarına karşı dürüst ve saygılı olmaya telkin eden, öğretmekten hep zevk duyan bir öğretim üyesi; ve üroonkoloji konusundaki güncel en doğru tedavi yaklaşımlarını hastalarına sunma gayreti içinde olan bir hekim oldum. Hastamı ve hastalarımın yakınlarını bilgilendirmeyi hep çok önemsedim; öğrencilerime her fırsatta hastalarını hastalıkları-tedavi seçenekleri-tedavilerin olası yan etki ve komplikasyonları konusunda bilgilendiren, hasta ve yakınlarını tedavi sürecine dahil eden hekimler olmalarını telkin ettim.

Bu siteyi açma amacım mesleki açıdan benimle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlere bu bilgiyi iletmek, yıllardır bana ulaşmakta çok zorluk çektiğini ifade eden hastalarımdan aldığım geri bildirime dayanarak daha kolay ulaşılır olmak, ve belki benim için hepsinden önemlisi üroonkoloji hastalarının bu konuda güvenilir, anlaşılır ve devamlı yenilenen bilgiye ulaşmasını sağlamak olarak özetlenebilir.

Hastalarımın hastalıkları ve tedavi sürecindeki duygu , düşünce ve deneyimlerini aktarmaları için ‘Hekimden Sorma ,Çekenden Sor ‘ köşesini hayat geçirdim ve devamlı geliştiriyor olacağım. Hastaların hastalara bilgi aktarımının her zaman çok yararlı olduğunu hastalarımdan yıllar içerisinde öğrendim.

Yirmibeş yıl akademik hayatta ve Devlet hizmetinde çalışarak hastalarıma her zaman elimden gelen en iyi hizmeti sunmaya gayret ettim. Bu oldukça uzun dönemin ardından biraz da sağlık sektörünün farklı alanında, teknoloji ve yeniliklere daha kolay ulaşılabilen bir ortamda çalışmayı arzu ettim. Bu ortamda hizmet verebileceğim hastalarım interneti bir araştırma aracı olarak daha yoğun kullandıkları için, bir web sitesi oluşturmak da gereklilik oldu. Herkesin zamanının son derece değerli ve kısıtlı olduğu günümüzde hekime ulaşmak ve randevu almak, bir uğraşı ve zaman gerektirmeden kolaylıkla halledilebilmeli. Bu web sitesinin buna hizmet edeceğine de inanıyorum.

Tıp ve buna parallel olarak üroloji-üroonkoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor ve gelişiyor. Buna bağlı olarak hastalarımıza ve hastalıklarına yaklaşımlarımız da inanılmaz bir devinim içinde. Aylar içersinde bile bazı genel yaklaşımlarda değişiklikler yaşanabiliyor. Güncel ve güvenilir kaynaklara ulaşmak her zaman çok kolay olamayabiliyor. Bu siteyi canlı ve yaşayan bir site olarak idame ettirmek, sizlere ürolojik kanserler konusundaki güvenilir bilgileri anında iletmek, bunları objektif olarak tartışmak ve ilginizi çekebilecek konularda kısa yazıları sizlerle paylaşmayı amaçlıyorum. Takip ettiğiniz taktirde, sitenin devamlı geliştiğini ve genişlediğini göreceksiniz.

İletişim bölümünden yapacağınız olumlu/olumsuz geri dönüşler çok kıymetli olacak; sizlerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda her türlü yenilik ve değişikliğe açık olacağız.