Dünya Tütünsüz Günü! Sigara Kullanan Kişilerde Mesane Kanseri Riski 4 Kat Daha Fazla

Dünya Tütünsüz Günü - Prof. Dr. Can Öbek

Mayıs ayı üroloji branşı açısından iki önemli unsur nedeniyle büyük önem taşıyor. Tüm dünyada oldukça yaygın görülen, bazı batı ülkelerinde tedavi giderleri açısından en pahalı kanser türü olma özelliği taşıyan mesane kanserine dikkat çekmek adına ay boyunca farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Ayrıca 31 Mayıs günü ise Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği Tütünsüz Günü dünya çapında kutlanıyor. Özellikle Türkiye gibi sigara tüketimi fazla ülkelerde tütün ve sigara tüketiminin akciğer kanserine olan etkisi biliniyor. Sigaranın akciğer kanserine olan etkisi %85 oranında olurken, mesane kanserine etkisi ise %50.

Mesane kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesi ve vakaların yarısının sorumlusu tütün ve sigara kullanımıdır. Son yapılan araştırmalarda ülkemizde 17 milyon sigara içicisinin olduğu ortaya konarken, erkekler büyük oranda kadınların önüne geçiyor. Sigara ile alınan kanser yapıcı maddeler böbreklerden süzülüyor ve böylece tüm idrar yollarını olumsuz yönde etkiliyor. İdrar mesane içinde uzun süre kaldığı için, kanser yapıcı etkisini en çok mesanede gösteriyor. Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri oranının içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla olduğu verilerle ortaya konuyor. Ayrıca, tütün kullanan kişilerde hastalık saptandığında, daha ilerlemiş evrede oluyor. Teşhis sonrası içmeye devam etmek, tedavilerden alınan sonuçları olumsuz etkiliyor, hastalığın tekrarlama ve ilerleme olasılığını arttırıyor. Tütün kullanımı süresi ve yoğunluğunun, mesane kanserine yakalanma ile direkt ilişkisi bulunuyor.

Sigarayı bırakanlarda ilk 1-4 yılda mesane kanseri riskinde hızla %40 oranında düşüş olmaktadır. Aktif içiciliğin yanında, pasif içiciliğin de zararlı olduğunu bilmemiz lazım. Ayrıca son zamanlarda popüler olan ve maalesef ergenlik döneminden itibaren gençler arasında çok yaygınlaşan elektronik sigara vb. ürünlerin de mesane kanserine yol açabildiğine dair bilimsel veriler oluşmaktadır. Gençleri bu ürünlerden korumak için seferberlik gerektiğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığı’nın yapığı araştırmalara göre ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türleri içerisinde mesane kanseri dördüncü sırada yer alıyor. Prof. Öbek, mesane kanserinin belirtilerinin, %85 oranında idrarda kanama, %15 oranında ise idrarda yanma-sızı ve sık idrara çıkma olduğunu söylüyor. Orta ve ileri yaşlarda, özellikle de sigara içen kişilerde idrarla kan gelmesi, aksi ispat edilene kadar mesane tümörü olarak düşünülmeli, tetkikler hızla tamamlanarak böyle bir durum varsa ortaya konmalıdır. Sigara dışında özellikle boya sanayisindeki bazı kimyasallar da mesane kanserine yol açabiliyor.

Diğer Yazılar

Prof. Dr. Can Öbek

Prof. Dr. Can Öbek - Üroloji & Üroonkoloji Uzmanı

Prof. Dr. Can Öbek hakkında bilgi alın

Böbrek Kanseri - Prof. Dr. Can Öbek

Mesane Kanseri - Prof. Dr. Can Öbek

Prostat Kanseri - Prof. Dr. Can Öbek

Testis Kanseri - Prof. Dr. Can Öbek